Prawo jazdy – pierwsze kroki

Zależy nam na tym, abyś jak najlepiej przygotował się do egzaminu na prawo jazdy. Częstochowa jest dużym miastem i trzeba dobrze wyćwiczyć poruszanie się po nim samochodem, ale to jednak nie wszystko. Należy także wykonać niezbędne badania oraz przygotować potrzebne dokumenty, aby dopełnić wszystkich formalności. W celu ułatwienia naszym kursantom przeprowadzenia tego procesu, przygotowaliśmy krótki przewodnik, który krok po kroku wyjaśnia, jakie działania należy podjąć, aby nauka jazdy w Częstochowie z naszym instruktorem mogła się rozpocząć. Ponadto, znajdziesz tutaj również informacje o tym, co powinieneś zrobić po zdaniu egzaminu.

 • Krok 1 – Trzeba wybrać się do lekarza, który posiada uprawnienia do badania kandydatów na kierowców. Taka wizyta będzie wystarczająca dla osób ubiegających się o prawo jazdy kat. B, ale w przypadku kat. C,D,C+E konieczne są również badania psychotechniczne w gabinecie psychologicznym.
 • Krok 2 – Musi zostać przygotowana fotografia odzwierciedlająca aktualny wygląd kandydata o wymiarach 3,5×4,5 cm (jak do dowodu osobistego), na jasnym tle, z odsłoniętym lewym uchem i bez nakrycia głowy.
 • Krok 3 – Gdy masz już wszystkie dokumenty, możesz iść do wydziału komunikacji (adresy zamieściliśmy poniżej) i tam otrzymać stworzony Profil Kandydata na Kierowcę (PKK).
 • Krok 4 – Teraz już tylko wystarczy z otrzymanym profilem udać się do naszego OSK w Częstochowie i gotowe – możemy zaczynać kurs!

Wydziały komunikacji w pobliżu Częstochowy

 1. ul. Waszyngtona 5 (dla osób zamieszkujących na terenie Częstochowy)
 2. ul. Jana III Sobieskiego 9 (dla osób zamieszkujących na ternie powiatu Czestochowskiego)
 3. ul. Skorupki 46 (dla osób zamieszkałych na terenie Powiatu Kłobuckiego)

Po więcej informacji zapraszamy do informatora Urzędu Miasta

Egzamin zdany, co dalej?

 • Krok 1 – Konieczne jest uiszczenie opłaty za wydane dokumentu, która wynosi 100 zł. Ponadto, trzeba doliczyć opłatę ewidencyjną w wysokości 0,50 zł. Osoby starające się o prawo jazdy zamieszkujące w Częstochowie wpłacają 100 zł na konto: Urząd Miasta Częstochowy – Bank Handlowy w Warszawie S.A. 56 1030 1104 0000 0000 9325 100, a opłatę ewidencyjną 0,50 zł na konto: Urząd Miasta Częstochowy – Bank Handlowy w Warszawie S.A. 02 1030 1104 0000 0000 9325 1005.
  Jeśli podlegasz pod inny wydział komunikacji, bez trudu znajdziesz potrzebne dane na stronie internetowej swojego Starostwa.
 • Krok 2 – Mając już potwierdzenie dokonania wpłaty (może być również wydruk poświadczający przelanie kwoty online), możesz wybrać się do odpowiedniego wydziału komunikacji (tego samego, gdzie otrzymałeś PKK).
 • Krok 3 – Teraz trzeba już tylko cierpliwie poczekać na dzień, jaki wyznaczył urzędnik i udać się po odbiór prawa jazdy. Dokument może też zostać dostarczony drogą pocztową, jeśli wcześniej poprosisz o taką możliwość.

Sprawdzanie statusu prawa jazdy

Status swojego prawa jazdy możesz sprawdzić bez wychodzenia z domu – wystarczy odwiedzić stronę, do której link zamieściliśmy poniżej i wpisać swój PESEL, datę urodzenia lub numer PKK oraz imię i nazwisko.

Sprawdź status

W celu wygodnego korzystania ze strony, wymagana jest akceptacja Polityki Prywatności oraz Polityki Cookies. Więcej informacji można znaleźć w Regulaminie.